niedziela, 19 lutego 2017

Zimno, cieplej - wiosno przybywaj!


Wiosna to czas, na który zapewne większość z Was czeka z niecierpliwością. Pąki na drzewach, zieleń dookoła, kwitnące kwiaty... Rozmarzyłam się! Ostatnio za oknem było słonecznie i ciepło - dziś szaro i zimno...

Nie ma się co dziwić - jeszcze mamy luty. Dla mnie jest to miesiąc przygotowań do zajęć wiosennych. Korzystam z tego, że został mi jeszcze tydzień ferii zimowych, więc na zajęcia marcowe jestem już prawie gotowa :) A Wy?
Jeśli nie, to może chcecie skorzystać z materiałów, które przygotowałam? :)

1. Zacznijmy od kolorowych FLASHCARDS. Wiemy, że są niezastąpione w pracy nauczyciela - pomagają wprowadzić i zapamiętywać słownictwo, można wykorzystać je do wielu gier i zabaw.


2. Do flashcards możemy wykorzystać KWIATOWĄ LUPĘ :) W 'lupce' pojawiają się tylko fragmenty obrazków z flashcards*.

*Pod karty z 'lupkami" warto podłożyć karty obrazkowe - dzięki temu możemy sprawdzić, która część obrazka pojawiła się w kwiatku lub czy dzieci dobrze odpowiedziały (myślę, że z tym akurat nie powinno być problemu :) ).


Jak wykorzystać te materiały?
- do powtórzenia słownictwa na koniec zajęć,
- do rozgrzewki, jeśli dzieci znają już słownictwo itd.

Możemy wykorzystać też "prawdziwe" lupy :) Stworzone zostały w takim samym formacie, jak flashcards (są na białym polu, więc również sami możecie dostosować sobie wielkości lupek do innych Waszych kart). Wycinamy środek i gotowe!
Te lupki są alternatywą dla jednej zabawy z flashcards, którą na pewno znacie (w zwykłej kartce wycinamy dziurkę, przykładamy kartkę z okienkiem do karty obrazkowej i pytamy dzieci "What is it?". Kartkę można przesuwać w różne miejsca, by ułatwić dzieciom odgadywanie).


Stworzyłam 3 różne wielkości, ale dużo też zależy od tego, w jakim formacie wydrukijecie je sobie - pamiętajcie, że warto je zalaminować :)

3. SPRING MAZE to moja kolejna wiosenna propozycja. Jest dość uniwersalna, bo to Wy obieracie cel i prowadzicie do niego swoich uczniów :) Do wyboru macie dwie plansze.


Jak to działa? Sami zobaczcie: spring to nasz 'start' - od tego obrazka zaczynamy (zwróccie uwagę na to, że są to te same grafiki, co w kartach obrazkowych). Mój cel to: yellow flower (ale tego nie mówię na razie dzieciakom). Ruszamy! Spring, butterfly, bee, bird, sun, butterfly, frog, rainbow, ladybug/ladybird, bird, yellow flower. Trudne? Jasne, że nie! :) Oczywiście grę można modyfikować dorzycając np. kolory (blue bird) albo czynności (jump like a frog/The frog is jumping). Wszystko zależy od Was!

Co będzie potrzebne Wam do (wykonania) tej zabawy? 
- laminator :) (to jest już podstawa - bez niego ani rusz!) - zalaminujcie i cieszcie się materiałami przez dłuuuugi czas,
- nakrętki z butelek - pomysłem zaraziła mnie na warsztatach we Wrocławiu Marysia z Head Full of Ideas. Wykorzystuję je w wielu zabawach i grach. W Spring Maze dzieci będą nimi zakrywać obrazki, które wymienię - stworzą 'ścieżkę' do celu :)
- mazaki/markery suchościeralne - nie masz tylu zakrętek lub zapomniałeś/-aś je w domu/szkole/samochodzie? Wykorzystaj mazaki! Jeśli zalaminowaliście planszę, łatwo zmyjecie je z niej (zwykłe mazaki nie zawsze zmyjesz na sucho, ale wilgotną ściereczką lub chusteczką jak najbardziej).

4. SPRING, SPRING, WHAT DO YOU SEE? czyli kolorowanka do powtórzenia wiosennych kolorów dla najmłodszych :)
Możecie stworzyć mini-książeczkę dla swoich uczniów. Zanim ją rozdacie i zaczniecie kolorować z maluchami, postarajcie się nauczyć ich zwrotu "Spring, spring, what do you see?". Dzięki temu przeczytacie ją razem. Myślę, że to spodoba się małym miłośnikom języka angielskiego :)


Drukować możecie w dowolnej kolejności, dwustronnie, w dowolnym formacie.


* * * * * * * * * *

Wszystkie materiały pobierzecie stąd: POBIERZ / DOWNLOAD

Do ich przygotowania wykorzystałam grafiki z mycutegraphics.com.
Znajdziecie tam również tła nawiązujące do tematu wiosny :)


* * * * * * * * * *


I jak podobają się Wam wiosenne pomoce? Ja chciałabym już ich użyć i poczuć wiosnę! ;)


8 komentarzy:

 1. Bardzo fajne karty z lupkami :) W Maze gram z dzieciakami podczas lekcji - w jednej szkole pracuję na Super Sparks i mają takie gry w Strefie Ucznia ;) Polecam, fajna zabawa i dzieciaki ją uwielbiają (te z młodszych klas ofc)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Cieszę się, że się podobają :-) Myślę, że Maze znajdzie się na liście moich ulubionych ćwiczeń-zabaw :-)

   Usuń
 2. super karty, zwłaszcza te z lupką :) aż mam ochotę brać się za drukowanie ;)

  OdpowiedzUsuń
 3. Spring Maze zapowiada się interesująco :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Ale kolorowo u Ciebie. :) Historyjki/kolorowanki to zawsze dobry pomysł. :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Świetne pomysły i materiały! Na pewno wykorzystam je na swoich zajęciach z przedszkolakami. Pozdrawiam serdecznie :)

  OdpowiedzUsuń