Classroom routine – part 1: Hello!

Wszyscy zapewne wiemy, że wykorzystanie rytuałów w pracy z dziećmi ma ogromne znaczenie. Przede wszystkim budują one poczucie bezpieczeństwa oraz tworzą przyjazną atmosferę. Jest to istotne w nauczaniu języków obcych. Dlaczego?


Kiedy wchodzę na pierwsze zajęcia i zaczynam posługiwać się językiem angielskim, dzieci dziwnie na mnie patrzą – jakbym przybyła do nich z Kosmosu! 🙂 Ale kiedy włączam np. piosenkę powitalną i zaczynam wykonywać do niej „układ” (wiem, brzmi śmiesznie), nagle zaczynają mnie naśladować, uśmiechać się, a nawet próbują śpiewać. O to w tym wszystkim chodzi! Wiedzą, że nie jestem „złą panią” 🙂

Takie „drobnostki” jak rytuały pomagają dzieciom poznać kolejność działań na zajęciach, ułatwiają orientację w czasie, budują poczucie sukcesu, a także pomogą dzieciom „przestawić” się na język obcy. Regularność powtarzania danych elementów lekcji sprawi, że dzieci będą miały możliwość dobrze opanować dany materiał. Mają też PRZEogromne znaczenie, jeśli chcemy utrzymać na zajęciach dyscyplinę.

Jakie classroom routines wykorzystuję na swoich zajęciach?
– piosenka na powitane,
– rozpoczęcie zajęć w kole,
– wspólne sprzątanie sali po zajęciach,
– piosenka na pożegnanie,
– a ostatnio nawet ćwiczenia relaksacyjne/wyciszające.

I właśnie dzisiaj rozpoczynamy CYKL Classroom routine.

Hello!

Na początek chciałabym przedstawić Wam kilka piosenek na „dzień dobry”, jakie wykorzystuję na swoich zajęciach. Jest ich kilka, dlatego, że dzieciaki, mogą się nimi znudzić, więc warto je zmieniać co jakiś czas.

1. Hello, hello! – Super Simple Songs są tu niezastąpione! Ta piosenka jest ostatnio naszą ulubioną we wszystkich przedszkolach, w których uczę.
2. Hello! – kolejna propozycja od SSS; przedszkolaki dają radę, a nawet klasy I-III ją uwielbiają. Dodatkowo wyśpiewamy uczucia – I’m good/great/wonderful/tired/hungry/not so good.
3. Hello, how are you? – The Kiboomers; świetna, wolna – dzięki temu każde dziecko nadąży.
4. Let’s Shake Hands – Maple Leaf Learning; dużo gestów, pozytywnie nastawia do zajęć.
5. Good Morning Song – MLL; jeśli chcemy trochę rozruszać nasze towarzystwo, to ta piosenka nadaje się do tego!
6. Good Morning Song – i znowu The Kiboomers; dzieci nie muszą śpiewać wszystkiego – wystarczą te proste kwestie.

Czasami korzystam również z piosenki na powitanie, które dołączona jest do kursu, którego używam na zajęciach (New English Adventure), ale powyższe są ulubionymi nie tylko moimi, ale i moich małych uczniów 🙂

A Wy co wybieracie na początek zajęć z maluchami?

Have fun, k.

 

2 Komentarze

Dodaj komentarz